تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک www.sarbooknews.ir - مطالب تیر 1393
پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک www.sarbooknews.ir
اخبار خوب مفید وامید بخش مخابره کنید {مقام معظم رهبری}
همانطور که قبلا هم در ستون حاشیه وبلاگ عرض کردم دوستان و همشهریان عزیزی که فکر می کنند مطالبی مناسب برای درج در وبلاگ ساربوک دارند می توانند مطلب خود را در قسمت نظر بدهید با ذکر جهت درج در وبلاگقرار دهند. البته واضح است که این مطالب پس از یک بررسی اجمالی به جهت اینکه دارای مقصود شخصی و یا توهین به افراد و ادارات و ... و نکات منفی دیگری نباشند و با افتخار در وبلاگ خودتان - وبلاگ بخش ساربوک - قرار خواهند گرفت.شماره تماس مدیر وبلاگ:09159950696 نظرمحمد ریسی EMAIL:sarbookn63@gmail.com

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 30 تیر 1393
درخواست همیاری/ چراغ عمر این جوان ساربوکی رو به خاموشی است آیا نجات دهنده ای است (+عکس)به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک :
آقای نصیرریسی مبتلا به تومور مغزی می باشد. وی بارها تحت درمان بوده و امروز صبح در بیمارستان امام خمینی تهران یک عمل داشته ، برای ادامه ی معالجات خود نیازمند یاری انسان دوستانه همشهریان و هم استانی های عزیز می باشد.


دوستان عزیز هیچ کدام از ماهها به قادری خداوند شکی نداریم و تقدیر را از کارهای رب العالمین میدانیم هیچ کس نیست بگویید فردا برایش چه پیش خواهد آمد .زندگی غم انیگز این جوان ساربوکی را کمتر کسی است نشنیده باشد جوانی با هزاران امید و ارزو مثل تمام جوانان،اما با مریضی که برای او پیش امد و باعث ایجاد تومور بدخیم در قسمت سر او گردید که زندگی اش رابه رنگ سیاهی کشید واگر هم به ادامه علاجش نپردازد عواقب سخت تری برایش پیش خواهد آمد وقتی که پیش از عمل با خودش هم صحبت شدم گفت صحت وسلامتی از همه چیز برایش عزیزاست دوست دارم صحتم را بدست بیاورم اما هزینه درمانش خیلی سنگینی دارد که از عهده خانواده ام خارج است و بایدمنتظرعواقب سخت تردرزندگی باشم و بارها به نهاد های دولتی مثل کمیته امداد و بهزیستی مراجعه کردم اما هیچ خدماتی در یافت نکرده ام لذا ازشما خیرین تقاضای کمک های مادی و معنوی دارم خواهشمند است دست کمک و یاری به سوی این بنده حقیررا داشته داشته باشید

6037701102893887 شماره کارت بانک کشاورزی بنام نصیر ریسی

‏‎حساب 480285282 بانک کشاورزی شعبه ساربوک


مولوی فضل‌الله ریسی امام جمعه محترم بخش ساربوک در جریان کامل روند درمان و عمل این مریض هستند
 

شماره تماس مولوی ریسی : 09153454112
 


لازم به ذکر است هزینه عمل نامبرده 300 میلیون ریال میباشد با توجه به اینکه خانواده ایشون کم بضاعت میباشد توان پرداخت همچنین هزینه ای را ندارند

دوستان در صورت تمایل دوستانی که کمک میکنند مبلغ کمک و کد پیگیری رو بصورت واتساپ یا پیامک به شماره 09151958364 اعلام کنند


ارسال توسط نظرمحمد رئیسی
مراسم ختم قرآن در مسجد جامع نور ساربوک  با حضور چشمگیر مردم برگزار شد.// گزارش تصویریجهت مشاهده 13 عکس به ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

قطعی 3 روزه آب صدای روستائیان کوشوک و لوریانی  را در آورد

معضل قطعی 3 روزه  آب شرب در روستاهای کوشوک و لوریانی که روز به روز در حال تقویت است صدای مردم  را در آورده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک :،ساکنین روستاهای کوشوک و لوریانی مدتی است که با قطعی  آب شرب دست به گریبان هستند،تا جایی که این وضعیت زندگی ساکنین دو روستای بخش ساربوک را  به شدت تحت تاثیر قرار داده است و نگرانی‌هایی را برای ساکنان این منطقه ایجاد کرده است.

با توجه به گرمای شدید هوا و قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان این وضعیت قطعی آب غیر قابل تحمل بوده و حتی این وضعیت موجب سلب آسایش مردم در این ماه عزیز شده است .
اکثر ساکنین این روستاها به دلیل  نبود آب شرب مجبور هستند تا روزانه هزینه زیادی را متحمل شوند و آب آشامیدنی را خریداری, و یا مثل قدیم آب تانکر و بشکه برای ذخیره سازی آب تهیه کنند که این وضعیت نیز برای برخی از خانوارهای کم درآمد بسیار مشکل است.
امید است این یاداشت تلنگری باشد بر همه مسئولان،که برای حل مشکل آب قدمی عملی بردارند و قطره ای آب سرد باشد بر خواب شیرین بانیان تا بیدار شوند و فکری بر آب شرب  روستائیان زحمتکش کنند.


ارسال توسط نظرمحمد رئیسی
 سرپرست اداره  ورزش و جوانان شهرستان قصرقند گفت: ورزشکاران و علاقه‌مندان به ورزش از مسابقات جام رمضان بخش ساربوک  استقبال خوبی داشته‌اند.......

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک :عبدالرشید ریسی امروز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک ،  اظهار کرد: مسابقات جام رمضان از ابتدای ماه مبارک رمضان آغاز شده و بعد از نماز عشاه برگزار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ورزشکاران مسابقات جام رمضان رأس ساعت 22:30 در روزهای تعیین شده به رقابت می‌پردازند، افزود: در این مسابقات تیم‌ها با هم به رقابت پرداخته و توان و قدرت خود را  محک می‌زنند.

این مسئول با اشاره به جام رمضان در رشته‌ فوتسال گفت: در مسابقات فوتسال جام رمضان 18 تیم در ساربوک و، 15 تیم در دهستان حمیری رقابت می‌کنند.

جهت مشاهده نتایج کامل مسابقات و 13عکس از حاشیه های مسابقات به ادامه مطلب کلیک کنید
ادامه مطلب
ارسال توسط نظرمحمد رئیسی
کارگزار بیمه صندوق اجتماعی کشاورزی روستاییان وعشایربخش ساربوک:همه مردم و روستائیان باید از اهمیت و مزایای بیمه آگاهی یابند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک :
محتاج رییسی دهیار ساربوک و کارگزار صندوق بیمه اچتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر این بخش در جمع نمازگزاران مسجد جامع نور ساربوک بعد از نماز عشاء بیستم تیرماه حاضر شد و در خصوص مزایای صندوق و شرایط آن به ایراد سخن پرداخت.


آقای رییسی ابتدا برای تشریح سخنانش به ایراد یک مثال پرداخت و گفت :

اگر شما یک اصله نهال کاشت می کنید به امید آینده این نهال را چندین سال آبیاری کرده و با زحمت زیاد از آن نگهداری می کنید تا در آینده از میوه آن خودتان و فرزندانتان استفاده کنند.
بیمه نیز مانند یک نهال و حتی مهمتر از آن می باشد چون شما امروز با پرداخت حق بیمه ، آینده خود و همسر و فرزندانتان را در مقابل مشکلات ، از کارافتادگی و پیری و فوت تضمین می کنید.
لذا در موقع بروز هر گونه اتفاق و حادثه ای در آینده بدون چشم داشت از دیگران بویژه نهادهای حمایتی و با سربلندی از حقوق و مزایای صندوق بهره مند خواهید شد.

در پایان پس از تشریح مزایا و شرایط صندوق از مردم خواست برای استفاده از سهم دولت که دو برابر آنچه شما پرداخت می کنید در قبال آن به صندوق پرداخت میکند بهره مند شوید

جهت مشاهده متن کامل به ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

- 350 میلیون ریال با هدف کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد توسط خیران در جشن گلریزان شهرستان قصرقند اهدا شد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک: به گزارش روز شنبه ایرنا، مدیر عامل ستاد دیه سیستان و بلوچستان در این مراسم ابراز امیدواری کرد با مشارکت مردم و خیران زمینه آزادی تمامی زندانیان جرائم غیرعمد استان فراهم شود و آسیب هایی که متوجه این افراد و خانواده آنان است نیز کاهش یابد.

ˈحسین ثوریˈ افزود: فراهم کردن سریع شرایط آزادی افرادی که به علت جرائم غیر عمد به زندان منتقل می شوند در اولویت ستاد دیه سیستان و بلوچستان است.

وی گفت: اطلاعات زندانیان جرائم غیر عمد در کمترین زمان به سیستم ستاد دیه سیستان و بلوچستان ارسال و پیگیری های لازم برای آزادی آنان از روش های مختلف انجام می شود.

فرماندار قصرقند نیز در این مراسم اظهار داشت: کمک به همنوعان نیازمند و آسیب دیده از تکالیف شرعی و دینی محسوب می شود و آزادی افراد نیازمند نوعی صدقه جاریه است.

ˈحمیرا ریگیˈ افزود: خیران با نگاه حمایتی و کمک به نیازمندان وارد این عرصه شده اند در پیشگاه خداوند دارای جایگاه بالایی هستند.

به گزارش ایرنا، شهرستان قصرقند در 570 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

جهت مشاهده 11 عکس به ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

اولین جلسه اتاق فکر  و جوانان ،فرهیختگان و تحصیلکردگان با حضور اعضای محترم شورا و دهیارروستای حمیری در محل ساختمان دهیاری برگزارشد همدلی مهمترین خواسته اعضای شوراه و دهیارجهت توسعه  همه جانبه روستا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک : جلسه هم اندیشی شورای اسلامی با جوانان روستا عصر روز جمعه  درمحل ساختمان دهیاری روستای حمیری برگزار گردید.

این جلسه که با حضور کلیه اعضاء شورا و تعدادی از جوانان از ساعت 16 برگزار شد. ضمن ارائه گزارشی از عملکرد وبرنامه های شورا و دهیاری ،جوانان حاضر در جلسه جهت همیاری ومشارکت  در عمران وآبادانی روستا به همکاری فرا خوانده شدند.

خالد بیجارزهی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک گفت : دراین نشست موارد ذیل مورد بحث وتبادل قرار گرفت :

 
1.راه حل های برای افزایش سطح آموزش در روستا به ویژه در دروه ابتدایی
2.پیشنهاد برای اولویت بندی طرح های عمرانی در روستا
که بنده هم فعالیت های خود را بصورت مکتوب به اطلاع حاضرین در جلسه رساندم.
اعضای شرکت کننده نیز نظرات و پیشنهادات خود را برای برنامه های آتی روستا ارائه دادند که از جمله عبارتند از
1.پیگیری زمین قبرستان جدید و ساخت سایبان´که در کنار منبع آب روستا می باشد.
2.بتن ریزی پیاده روها که در سال 93 ان شاالله حدود 500تا1000متر بتن ریزی خواهد شد.
3.گرفتن عوارض از مغازه داران و مردم برای هزینه جمع آوری زباله ها.
4.تامین روشنایی تمام نقاط روستا که بیش از 60درصد ان تامین شده.
5.جلوگیری از ساخت وسازهای غیر مجاز
5.پیگیری سالن ورزشی برای جوانان
6.پیگیرکتابخانه عمومی برای روستا
7.ساخت پارک کودک روستا که کار دیوارکشی محدوده پارک و خاکریزی ان به پایان رسیده


بیجارزهی افزود: درمورد افزایش سطح آموزش در روستا نیز پیشنهاداتی ارائه شد اما قرار شد که جلسه ای تخصصی تر با حضور فرهنگیان;مدیر و معاونین مجتمع معراج حمیری و جمعی از اولیا وصاحب نظران در این حیطه تا ظرف دو هفته آینده گرد هم آیندو مشکل افت تحصیلی در روستا که دغدغه اولیا ومسولین آموزش و پرورش می باشد از میان برداشته شود  که انشاء الله بموقع به استحضار مردم شریف حمیری خواهد رسید.ارسال توسط نظرمحمد رئیسی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 19 تیر 1393
تسنیم گزارش می‌دهد/

محفل انس با قرآن کریم  شهرستان قصرقندبه میزبانی بخش ساربوک + تصاویر

  محفل انس با قرآن کریم با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در مسجد جامع نور ساربوک برگزار شد.

محفل قرآن-2

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک : محفل انس با قرآن کریم با حضور فرماندار قصرقند، سرپرست تبلیغات اسلامی نیک‌شهر، فرماندهی سپاه قصرقند، مسئولان ادارات و نهادها، همراه با تلاوت قرآن کریم در مسجد جامع نور ساربوک برگزار شد.

امام جمعه اهل سنت ساربوک در این مراسم با تقدیر و تشکر از همه مسئولان شورای اداری و شرکت کنندگان، اظهار کرد: قرآن بزرگترین راهنمای زندگی برای تمام اقشار مختلف جامعه است.

مولوی فضل‌الله رئیسی افزود: راهنمایی‌های گهربار خداوند در این کتاب عظیم همگی برای هدایت بشریت و رسیدن به سرمنزل مقصود بوده و با بکارگیری عملی این رهنمودها موفقیت در انتظار انسان‌هاست.

وی از مردم خواست تا با تربیت قرآنی فرزندان خود، و نشر احکام قرآن در خانواده دینی و اسلامی که مدنظر قرآن است در فضای خانواده جاری و نهادینه کنند.

امام جمعه اهل سنت ساربوک تصریح کرد: اهمیت امور فرهنگی در ماه رمضان نسبت به ماه‌های دیگر بیشتر است چراکه در ماه رمضان بستر مناسبی برای جذب جوانان به امور فرهنگی فراهم می‌شود.

سرپرست تبلیغات اسلامی نیک‌شهر نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه و منزلت قرآن کریم در زندگی مردم، بر لزوم توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه تاکید کرد و گفت: در این ماه با دعا، راز و نیاز و تزکیه نفس و دوری از حرام می‌توان به قرب الهی رسید.

حجت‌الاسلام علی بولاغ، ماه رمضان را ماه بندگی و خودشناسی نامید و افزود: در این ماه باید نخست خود را بشناسیم و سپس خدا را.

وی ابتدای ماه مبارک رمضان را رحمت، میانه ماه را مغفرت و پایان ماه را اجابت و رهایی از آتش جهنم دانست.

سرپرست تبلیغات اسلامی نیک‌شهر بیان کرد: انسان موجودی است که از صفر تا صد قابل رشد است و برای این امر نیازمند الگو و اسوه است بنابراین جوانان قرآن کریم را الگو و اسوه خود قرار دهند و از رهنمودهای قرآن بهره کافی را ببرند.

بولاغ عنوان کرد: اگر شرایط زمان جنگ تحمیلی 8 سال دفاع مقدس را با زمان حال حاضر جنگ نرم مقایسه کنیم، جنگ تحمیلی سختی‌هایی داشت اما به نظرم جنگ نرم امروزه از جنگ تحمیلی به مراتب سخت‌تر است، دشمنان به صورت جنگ نرم مسلمانان را هدف قرار داده‌اند چنانچه جوانان به قرآن پناه ببرند از شر دشمنان در امان می‌مانند.

در پایان مراسم، جوایزی از طرف تبلیغات اسلامی نیک‌شهر به قاریان برتر اهدا شد.

جهت مشاهده متن کامل و عکسها به ادامه مطلب کلیک کنیدادامه مطلب
ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

فرماندار قصرقند گفت: به مناسبت ماه مبارک رمضان، محفل انس با قرآن در شهرستان قصرقند به میزبانی مرکز بخش ساربوک برگزار می‌شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک : حمیرا ریگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درقصرقنداظهار کرد: به مناسبت ماه مبارک رمضان، محفل انس با قرآن کریم با حضور ائمه جمعه و جماعات، جوانان و قاریان محلی برگزار می‌شود.

وی افزود: این محفل نورانی به همت اداره تبلیغات اسلامی نیکشهر، بخشداری ساربوک و امام جمعه و نماینده ولی فقیه شهرستان قصرقند و ائمه جماعات شهرستان ساعت فردا سه شنبه ساعت 15 در مسجد جامع نور ساربوک با حضور سایر مسئولان و مردم برگزار می‌شود.

فرماندار قصرقند با بیان اینکه قرآن باید سرمشق کارهای ما باشد، گفت: درک مفاهیم و عبور از مسیر قرآن هدایت، سربلندی و شکوفایی جامعه را به دنبال دارد.

ریگی با اشاره به هدف برگزاری محفل انس با قرآن بیان کرد: برگزاری محافل انس با قرآن فضای قرآنی در جامعه و استفاده از ابعاد دینی، علمی و اعتقادی قرآن را ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: این محفل با هدف آشنا کردن نسل جوان با آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی، قرآنی و پیروی از آموزه‌های قرآنی در شهرستان قصرقند برگزار می‌شود.

فرماندار قصرقند، انس با قرآن را هدایت‌کننده کجروی‌ها و انحراف‌های جامعه به طرف روشنگری دانست.

ریگی با بیان اینکه برگزاری محافل قرآنی و مذهبی در روشنگری قشر عظیم جوانان موثر است، عنوان کرد: حضور جوانان در این‌گونه محافل روشنگری، هدایت و بیداری آنان را نسبت به بسیاری از مسائل به دنبال دارد.

وی با اشاره به آثار و برکات قرآن کریم اضافه کرد: برای دستیابی به آثار و برکات قرآن، مردم جامعه به‌ ویژه جوانان باید بیشتر با مفاهیم و درس آموزی‌های گرانقدر قرآن آشنا و مانوس شوند.

فرماندار قصرقند با بیان اینکه نقش ارزنده قرآن در جامعه اسلامی برای رسیدن به سعادت و کمال انسانی موثر و غیرقابل انکار است، گفت: جامعه نیز نسبت به مسائل قرآنی باید پیشگام باشد.ارسال توسط نظرمحمد رئیسی
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 تیر 1393
به مناسبت ماه مبارک رمضان ؛
محفل انس با قرآن کریم شهرستان قصرقند به میزبانی بخش ساربوک برگزار می‌شودبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک :
بنا به اعلام روابط عمومی فرمانداری قصرقند بمناسبت ماه مبارک رمضان محفل انس با قرآن شهرستان قصرقند باهمت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نیکشهر و ائمه جمعه و جماعات شهرستان قصرقتد به میزبانی بخش ساربوک برگزار میشود ، از عموم عاشقان کلام وحی برای شرکت در این مراسم دعوت شده است .این مراسم ساعت 15 ظهر فردا سه شنبه  در مسجد جامع نور ساربوک برگزار خواهد شد .


ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

- رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان قصرقند گفت: رقابتهای فوتسال جام رمضان با حضور 75 تیم در دو گروه سنی بزرگسالان و نوجوانان در سه بخش این شهرستان آغاز شد.

http://media.irna.ir/1393/13930414/81225644/81225644-5803016.jpg

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک : ˈعبدالرشید رئیسیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 750 بازیکن، مربی و سرپرست تیم در رقابتهای فوتسال جام رمضان گرامیداشت سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی حضور دارند.

وی افزود: در این دور از رقابتها بخش مرکزی با 16 تیم در چهار گروه رده سنی بزرگسالان، بخش ساربوگ با 16 تیم در چهار گروه رده سنی بزرگسالان، دهستان حمیری 16 تیم در چهار گروه رده سنی بزرگسالان، بخش تلنگ با 27 تیم در دو گروه بزرگسالان و نوجوانان شرکت دارند.
وی اظهار داشت: همچنین در بخش تلنگ چند تیم در دو رده سنی از حوزه شهرستان چابهار به صورت مهمان در این رقابتها شرکت کردند.

وی گفت: جام فوتسال ماه مبارک رمضان همه ساله با استقبال گرم و پرشور تماشاگران و فوتبال دوستان قصرقند برگزار می شود.
رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان قصرقند گفت: با وجود تازه تاسیس بودن این شهرستان و با گذشت کمتر از شش ماه از استقرار اداره ورزش و جوانان، برای احیا و پویایی ورزش در رده های مختلف سنی حمایت های خوبی از سوی مسوولان استان و شهرستان صورت گرفته است.
رئیسی ادامه داد: با حمایت ویژه از سوی مسوولان و مشارکت و همکاری خوب شهرداری و شوراهای اسلامی در چهار ماه گذشته 650 ورزشکار از مجموع حدود 11 هزار ورزشکار این شهرستان سازمان یافته و دارای کارت بیمه ورزشی شدند.

وی از تمامی دست اندرکاران برگزاری این دور از رقابت ها بویژه فرمانده انتظامی شهرستان قصرقند برای برقراری امنیت رقابت ها تقدیر کرد.ارسال توسط نظرمحمد رئیسی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 10 تیر 1393

مردم شهرستان قصرقند از نیمه دوم ماه شعبان، خود را برای استقبال از ماه مبارك رمضان آماده می كنند و خانه و كاشانه خویش را غبارروبی كرده و زمینه برگزاری آداب و رسوم رایج این قوم در ماه رمضان را فراهم می كنند.

مهرستان-3

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک : به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، زنان شهرستان قصرقند قبل از آغاز ماه مبارك رمضان به تمیز كردن خانه خود می پردازند مردان نیز ضمن همکاری با زنان به آماده سازی مساجد برای استقبال از ماه مبارك رمضان می پردازند، به این ترتیب كه آنان قبل از آغاز این ماه پربركت،به غیار روبی و عطرافشانی در مساجد، زمینه حضور نمازگزاران را برای بهره جستن از فضائل این ماه فراهم می سازند.

با آغاز ماه مبارك رمضان هر شب قبل از اذان صبح، شخصی یا برای بیدار كردن اهالی محل از طریق بلندگوی مسجد، مردم را برای صرف سحری بیدار می كند البته در قدیم با به صدا در آمدن طبل مردم را از خواب بیدار می کردند خصلت‌ها و آداب نیک در منطقه ما فراوان است که یکی از این آداب، اطعام نمازگزاران روزه‌دار به شمار می‌رود. اغلب مردم هنگام افطار، لبنیات و خرما و نان به مساجد می‌برند و نمازگزاران روزه‌دار را اطعام می‌کنند که این عمل سنت بسیار حسنه‌ای است. از دیگر آداب مرسوم در میان مردم قصرقند، توجه خاص به تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان است به طوری که علما همواره توصیه دارند که مردم عزیز باید زیاد تلاوت قرآن داشته باشند و از نماز تراویح هم غافل نشوند.

یکی از ویژگی های بارز مردم شهرستان قصرقند پایبندی و توجه به برگزاری آئین ها و آداب و رسوم خاص است و به طبع آن مردم قصرقند نیز همانند سایر اقوام و هموطنان خود در جای جای استان و کشور عزیزمان دارای مراسم ها و آئین ها خاصی هستند. آیین ها و آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در میان مردم شهرستان قصرقند همانند دیگر مراسم های این قوم تشابه بنیادی و ریشه ای چه در مکران(جنوب بلوچستان) و چه در سرحد(شمال بلوچستان) با هم دارد اما اجرای مراسم ها کم و بیش در مناطق مختلف بلوچستان متفاوت است.

غذاهای ماه مبارک رمضان :

اصلی‌ترین خوراک مخصوص ماه مبارک رمضان "تباهگ" است و این خوراک که مخصوص سحری مردمان قصرقندبه شمار می‌رود معمولا با مخلوطی از برنج و گوشت خشک شده پخت می‌شود و بسیار خوشمزه و لذیذ است و همچنین طرفداران فراوانی در بین اهالی این منطقه  دارد.


از دیگر رسومات این ماه در قصرقند پخت "چانگال" است، این خوراک نیز اکثرا در ماه مبارک رمضان بر سر سفره افطار مورد استفاده قرار می‌گیرد و مواد اولیه آن خرما، خمیر نیمه پخته، روغن محلی حیوانی و افزودنی‌های معطر است. چانگال جزو شیرینی‌های محلی ثابت سفره‌های افطار است، طرفداران این شیرینی مخصوص بلوچی به جز ایام رمضان نیز آن را تهیه و صرف می‌‌کنند اما پرمصرف‌ترین زمان این شیرینی خوشمزه ماه مبارک رمضان است. همچنین چنگال همانند «تباهگ» در میان غیر بلوچ‌های منطقه طرفداران بی‌شماری دارد. آردنخود، آرد گندم، ، ادویه‌های معطر، روغن و… از مواد اصلی این غذاست و معمولا سر سفره افطار از آن استفاده می‌شود،


پکوره:

آردنخود، آرد گندم، گشنیز، ادیه های معطر،روغن و... از مواد اصلی این غذا است و معمولاً سر سفره افطار از آن استفاده می شود.


نان تیموش :

این نان که فقط در بلوچستان تهیه و پخت می شود تنها مخصوص ماه رمضان نیست اما بعلت سبکی و هضم سریع آن در این ماه طرفداران زیادی دارد. نان تیموش حتی از کاغذ نیز نازک تر است و پخت آن مهارت خاصی را می طلبد. نان تیموش همانند سایرخوراکی ها در ماه مبارک رمضان علاقمندان و طرفداران زیادی دارد. این نان بسیار نازک و کاملاً ترد را بیشتر با خورشت ترید می کنند و یا اینکه بصورت تازه و گرم به می خورند. این نان بسیار سبک است و زود نیز هضم می شود.

نان تیموش را با ظروف کاملا پهن و مخصوصی بنام «تین» تهیه می کنند  این نان جزء نازکترین و ترد ترین نان های سنتی جهان محسوب می شود. مواد اولیه آن متشکل شده از: آرد، نمک، آب و مقدار بسیار اندکی روغن که برای جدایی لایه نازک خمیر بعد از پخت از تین یا سنگ کاربرد دارد.


نماز تراویح :

در فقه اهل تسنن هر شب به همراه نماز عشاء 20 رکعت نمازی اقامه می شود که به آن تراویح می گویند.این نماز که ویژه ماه مبارک رمضان است به عقیده آنان دارای فضائل زیادی می باشد و خواند آن جهت روزه داران لازم است.

تراویح جزء سنت هاست و متشکل است از ده رکعت دو رکعتی. اما مردم بلوچستان طبق رسومات دیرینه خود همیشه سعی می کنند بیست رکعت نماز تراویح را هر شب با جماعت و به امامت حافظ قرآن که در هر شب یک جزء آنرا تلاوت می نماید بجا بیاورند. کمترین مدت زمان اقامه نماز تراویح نیم ساعت و بیشترین آن یک ساعت می باشد.


مراسم حنابندان :

در شب پایانی ماه مبارک رمضان زنان شهرستان با تهیه و آماده سازی حنا که معمولاً حنای محلی  است خود را جهت مراسم حنا بندان آماده می سازند. در این مراسم که شب قبل از عید انجام می شود زنان و دختران با حنا نقش های مختلف و زیبایی را بر روی دست های خودپیاده می نمایند. کار بستن حنا بر دست زنان توسط فردی که در این زمینه مهارت خاص دارد انجام می شود.

در ماه مبارک رمضان همه سعی می کنند تا حد امکان به همسایه‌ها و خویشاوندان و یا افراد نیازمندان سرکشی کنند و اگر کمکی از دستشان برآید دریغ نمی‌کنند.

اغلب افراد در ماه مبارک رمضان سعی می‌کنند در مراوده با دیگران نهایت حسن خلق را داشته باشند و بیش از پیش در دوری از گناه و معصیت تلاش دارند.

ماه رمضان صفا و صمیمیت بین خانواده‌ها را در قصرقند افزایش می‌دهد به طوری که برخی افراد که ممکن است از هم کدورتی به دل داشته باشند با آغاز این ماه مبارک به سراغ هم می روند و از همدیگر حلالیت می‌طلبند.


صله رحم و توجه به دید و بازدید در این ماه مبارک نسبت به سایر اوقات سال افزایش چشمگیری دارد و مردم خداجوی شهرستان قصرقند سعی می‌کنند در این ایام نهایت بهره را از برکات بی شمار این ماه مبارک ببرند.

ماه مبارک رمضان قداست خاصی در میان مردم شهرستان قصرقند دارد به طوری که به حرمت این ماه، کینه‌های چند ساله به راحتی از یاد افراد فراموش شده و محبت و دوستی جایگزین آن می‌شود.

پوشیدن لباس نو هنگام عید:

بلاخره ماه مبارک رمضان پایان می یابد و مردم خود را جهت روز عید سعید فطر آماده می نمایند. عید سعید فطر یکی از اعیاد است که نزد ما ایرانی ها و بخصوص مردم بلوچ حائز اهمیت است. در این روز مردم با پوشیدن لباس نو به عید گاه  که محلی است جهت اقامه نماز عید به آنجا می روند. حضور چشمگیر کودکان به همراه پدران و نزدیکان خود در عیدگاه ها از نکات جالب توجه این مراسم معنوی است.

با پایان نماز عید و خواندن دعا بصورت دسته جمعی، نمازگزاران بخصوص آشنایان ،اقوام و خویشاوندن همدیگر را در آغوش گرفته و طلب بخشش و حلالیت می نمایند. مردم بلوچستان معتقدند: اگر کسی در طول سال مرتکب خطایی شده با طلبیدن حلالیت از یکدیگر در این روز بزرگ، خداوند تمام گناهان او را می بخشد.زنان نمی توانند در نماز عید حضور داشته باشند.

آپلود پارسی

بعد از اتمام حلالیت کودکان نیز با گرفتن عیدی از بزرگترها این روز را به خوشی می گذرانند. اگر کسی نتوانست یکی از اقوام یا وآشنایان خود را در روز اول عید ملاقات کند، برای تبریک گویی و حلالیت طلبی تا سه روز فرصت دارد

بعد از رفتن مردان و کودکان به عیدگاه زنان با پوشیدن لباس عید و زیورآلات مخصوص و همچنین آماده نمودن غذاهای خوشمزه منتظر مردان می مانند تا از آنها پذیرائی نمایند و طلب حلالیت بطلبند.

در روز عید اکثر مردم به دید و بازدید از بزرگترها و مریضان می روند همچنین اگر در طول چند ماه فردی از نزدیکان خود را از دست بدهد مردم جهت دلداری به منزل وی می روند

آپلود پارسیادامه مطلب
ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

 نخستین نشست گروه مشاوران جوان فرمانداری قصرقند با تشریح و بررسی آثار و مضرات مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک : مشاور فرماندار و رئیس گروه مشاوران جوان در این نشست اظهار کرد: ایجاد امید و ارائه ایده بر اساس اطلاعات واقعی از وظایف مشاوران جوان است که در آن به مدیران دستگاه‌های اجرایی راه حل برون رفت از مشکلات نشان داده می‌شود.

عطاء‌الله کدخدایی افزود: نگاه نظام این است که جوانان با آمادگی اخلاقی و علمی مسئولیت‌های جدید را پذیرفته و با نهراسیدن از مشکلات، روند توسعه شهرستان را شتاب بخشند.

وی بیان کرد: توجه به جوانان و نیازهای آنان از طرف دولت به خصوص در دولت تدبیر و امید به طور جدی پیگیری می‌شود.

مشاور جوان فرماندار شهرستان قصرقند، برگزاری نشست‌های مشاوران جوان را نشانگر نگاه عمیق دولت به جوانان دانست و گفت: باور عمیق مجموعه دولت در توجه به افکار و آگاه سازی جوانان است تا راه را بر دشمنان که قصد انحراف تفکر و جلوگیری از خودسازی و توانمندسازی جوانان این مرز و بوم دارند، ببندد.

در این نشست، جوانان به بررسی آثار و مضرات مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن به تشریح برنامه‌های تخصصی پرداختند.

آنان با تاکید بر حفظ تعامل هم‌اندیشی و افزایش حمایت عاطفی اولیا نسبت به فرزندان خود اظهار کردند: خانه و مربیان و معلمان در واحدهای آموزشی و تحصیلی به ویژه در مدارس سطح شهرستان به حفظ و مراقبت از جوانان و نوجوانان از گزند مصرف مواد مخدر نقش اساسی دارند.

جوانان همچنین بر نقش امامان جمعه و جماعت در اطلاع رسانی از مضرات مواد مخدر تاکید کردند که رشد و رسیدن به باورهای عمومی و اعتقادی و افزایش سطح اشتغال در شهرستان می‌تواند از مهم‌ترین عوامل مبارزه با آسیب‌های اجتماعی از قبیل مواد مخدر و انحرافات اجتماعی و اخلاقی باشد.

عطاءالله کدخدایی از افراد توانمند بومی و دانش آموخته رشته کامپیوتر است که طی حکمی از سوی فرماندار قصرقند به عنوان مشاور جوان فرماندار منصوب شده است.ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

فرماندار قصرقند: آگاه سازی جوانان و توسعه فعالیتهای فرهنگی سد محکمی در مقابل اعتیاد است

- فرماندار قصرقند گفت: آگاه سازی جوانان، توسعه فعالیتهای فرهنگی و توجه ویژه خانواده ها به فرزندانشان سد محکمی در مقابل اعتیاد و موادمخدر است.

  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک : حمیرا ریگی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت روز مبارزه با مواد مخدر در این شهرستان افزود: موادمخدر بلای خانمانسوزی است که عامل اصلی ناامنی ها و از هم پاشیدن زندگی شیرین خانواده ها است و مبارزه قاطع برای ریشه کنی آن نیاز به عزم جدی جهانی دارد.
وی اظهار داشت: به مناسبت پنجم تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در این شهرستان برنامه های متنوعی به اجرا در آمد.
ریس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قصرقند بیان کرد: برگزاری همایش پیاده روی همگانی با هماهنگی و همکاری این شورا و اداره ورزش و جوانان از جمله برنامه های اجرا شده به مناسبت روز مبارزه با موادمخدر است که مورد استقبال خوب قشرهای مختلف مردم قرار گرفت.

ریگی اضافه کرد: برپایی نمایشگاه نقاشی ویژه کودکان و نوجوانان با رویکرد مواد مخدر در بوستان ملت با همکاری جوانان و برگزاری مراسم غبار روبی و عطر افشانی گلزار شهدا و دیدار با خانواده های معظم شهدای مبارزه با موادمخدر از دیگر برنامه های اجرا شده در شهرستان قصرقند بود.

فرماندار قصرقند خاطر نشان کرد: نشست هم افزایی جوانان این شهرستان به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون راهکارهای مقابله و ریشه کنی مواد مخدر و بررسی آسیب های ناشی از این پدیده شوم در سرسرای اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

ریگی مهمترین برنامه های شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر را بالا بردن سطح آگاهی قشرهای مختلف مردم درباره آثار زیانبار سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد ذکر کرد و گفت: با توجه به رویکرد ستاد پیشگیری از مواد مخدر استان و کشور فعالیت های فرهنگی مقدم بر سایر فعالیتهای این شورا قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ریشه کنی اعتیاد نیاز به عزم جدی و حرکت همگانی دارد که انتظار است تمامی افراد تاثیر گذار در جامعه بویژه علما، روحانیون، رسانه های ارتباط جمعی، بزرگان و ریش سفیدان طوایف و سایر گروهها در این زمینه حرکتی هماهنگ و منسجمی را آغاز کنند.

ریگی راه اندازی کمپ ترک اعتیاد در شهرستان قصرقند را ضروری دانست و گفت: در نشست مشورتی امامان جمعه و جماعات این شهرستان مقرر شد در خطبه های نمازهای جمعه نسبت به آگاه سازی و روشهای پیشگیری و آسیب های ناشی از مواد مخدر اطلاع رسانی لازم را انجام دهند.ارسال توسط نظرمحمد رئیسی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 5 تیر 1393

- فرماندار قصرقند گفت: به مناسبت گرامیداشت پنجم تیر سالروز مبارزه با مواد مخدر همایش پیاده روی عمومی با حضور مسوولان و مردم در قصرقند برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک :ˈحمیرا ریگیˈ روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: در این همایش افراد شرکت کننده مسافت سه و نیم کیلومتری از بلوار گنج آور تا بوستان ملت شهر قصرقند را پیاده روی کردند.


وی اعتیاد به مصرف مواد مخدر را بلایی خانمان سوز دانست و گفت: مصرف سوء مواد مخدر بیشترین آسیب را به جوانان و آینده سازان کشور وارد می کند که باید تلاش شود با برنامه ریزی های مناسب فرهنگی و تفریحی آنان را از این معضل اجتماعی دور کنیم.


                                          

فرماندار قصرقند تصریح کرد: برنامه ریزی های مناسب و آینده نگری برای کاهش اعتیاد و سو مصرف مواد مخدر از اهداف و برنامه های در نظر گرفته شده در این شهرستان است.
ریگی گفت: یکی از راههای دوری از مصرف سوء مواد مخدر روی آوردن جوانان به ورزش است زیرا ورزش فواید بسیاری دارد و در راه مبارزه با اعتیاد بسیار موثر است.

فرماندار قصرقند افزود: از دیگر برنامه های گرامیداشت سالروز مبارزه با مواد مخدر در قصرقند غبار روبی مزار شهدای راه مبارزه با مواد مخدر و برپایی نمایشگاه عکس با عنوان ˈروز جهانی مبارزه با مواد مخدرˈ در بوستان ملت این شهر است. 


                    


در پایان این همایش به 15نفر از شرکت کنندگان جوایزی به قید قرعه اهدا شد. ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

رییس اداره آموزش و پرورش قصرقند گفت: امسال برای اولین بار کنکور سراسری در شهرستان قصرقند با شرکت 388 داوطلب در گروهای مختلف برگزار می شود. 

  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک : به نقل از  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، تاجی افزود: این امر با پیگیری های مستمر ریگی فرماندار ،نماینده مجلس و آموزش و پرورش این شهرستان تحقق یافت. 

وی با اشاره به مشکلات برگزاری کنکور در سنوات گذشته در شهرستان های همجوار گفت: در دوره های قبل کنکوریهای این شهرستان برای شرکت در این رقابت علمی مجبور بودند با طی مسافت 60 کیلومتری به شهرستان نیکشهر حضور یابند.

تاجی افزود: با عنایت به وجود استعدادهای فراوان و کسب رتبه های زیر هزار کنکور در سنوات گذشته در سطح شهرستان،  امید است که این امر باعث افزایش رتبه در این شهرستان شود.

وی افزود: در سالهای گذشته در رشته های مهندسی و پزشکی ،دانش آموزان شهرستان قصرقند با کسب جایگاه های علمی استعدادهای خود را به نمایش گذاشتند.

رییس آموزش و پرورش قصرقند تصریح کرد: تمام تمهیدات لازم از قبیل امکانات رفاهی و سرمایشی برای برگزاری کنکور در این شهرستان اندیشیده شده است.

شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان قرار دارد و با مرکز استان 550 کیلومتر و با نزدیکترین حوزه امتحانی 60 کیلومتر فاصله دارد که این امر در هنگام برگزاری کنکور باعث تحمل هزینه و استرس فراوان برای کنکوریهای این شهرستان به همراه داشت.ارسال توسط نظرمحمد رئیسی

- فرماندار شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: امامان جمعه و جماعات نقش مهمی در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در زمینه آسیب های مواد مخدر در میان مردم بویژه جوانان دارند.

قصرقند-11


http://media.irna.ir/1393/13930402/81211727/81211727-5779096.jpgبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک: به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ˈحمیرا ریگیˈ در دومین نشست روحانیون، امامان جمعه و جماعات با هدف پیشگیری از اعتیاد جوانان به موادمخدر، با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی این منطقه معضلات فرهنگی و اجتماعی را دامنگیر مردم می کند، افزود: گسترش موادمخدر صنعتی بویژه روانگردانها جوانان این سرمایه های آینده کشور را در معرض خطر قرار داده است.

وی اظهار داشت: همه مسوولان باید تلاش کنند جوانان را از این بلای خانمانسوز دور کنند زیرا

قالب شخصیتی و انسانی فرد در دوره جوانی شکل می گیرد و گسترش موادمخدر دربین جوانان نگران کننده است.

وی بیان کرد: امامان جمعه و جماعات در کنار تبلیغ های دینی، روشنگری، ارشاد و آگاه سازی عمومی از آسیب های اعتیاد و مواد مخدر را مد نظر قرار دهند.

سرپرست پلیس مبارزه با موادمخدر شهرستان قصرقند نیز در این نشست گفت: مواد مخدر در بین خانوادهای بی سواد و کم سواد بیشتر نفوذ کرده که این امر نگران کننده است.

ستوان دوم ˈموسی دهقانˈ از اجرای طرح های پیشگیرانه در شهرستان قصرقند خبر داد و گفت: پاکسازی نقاط آلوده، مناطق روستایی و محلات در دستور کار این نهاد قرار دارد و برای پیشگیری باید برنامه های تفریحی و ورزشی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، امامان جمعه و جماعات شهرستان قصرقند نیز در این نشست به بیان نقطه نظرات خود در زمینه پیشگیری از اعتیاد پرداختند.

در این نشست همچنین با توجه به اهمیت نقش ائمه جماعات در آگاه سازی عمومی حضور یک نفر از ائمه جماعت به عنوان نماینده در نشست های کارگروه مبارزه با مواد مخدر شهرستان قصرقند تصویب شد.
جهت مشاهده خبردر خبرگزاری ایسناو تسنیم به ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
ارسال توسط نظرمحمد رئیسی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما کدام یک از اهداف وبرنامه های زیر بایستی توسط شهردارشهر ساربوک در اولویت کاری قرار گیرد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ